lalki artystyczne
i portretowe
bea ihnatowiczWyobrażasz sobie siebie lub kogoś bliskiego jako lalkę? Mogę Ci w tym pomóc...

Zaczarowany świat lalek

Mogę śmiało powiedzieć, że od najmłodszych lat wiedziałam, co chcę robić w życiu.  Miałam naturalny pociąg do plastyki. Ciągle malowałam, rysowałam, lepiłam z czego się tylko dało - i wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze rzeźby, a następnie lalki. Z czasem właśnie one stały się dla mnie idealnym medium do wyrażania siebie oraz całej gamy ogólnoludzkich emocji i przeżyć.

Z mojej pracowni wychodzą lalki różnego typu - zarówno tradycyjne, zwykłe, jak i marionetki. Od niedawna robię także lalki z porcelany i ceramiki. Lalki mają w sobie pewną delikatność, kojarzą się nieodmiennie z latami beztroski i dzieciństwa, ich prostota potrafi jednak wiele przekazać. Co istotne, ich przyjazna forma pozwala odbiorcy na bliski z nimi kontakt czy umieszczenie lali na półce czy łóżku. Marionetki z kolei to najbardziej tajemnicze, a zarazem najbardziej skomplikowane z lalek. Posiadają niezwykły czar, wdzięk - a jednocześnie, dzięki sznurkom i możliwości manipulacji nimi, są bardzo ekspresyjne.

Zajmuję się także repaintem lalek masowo produkowanych, czyli przemalowywaniem ich i personalizacją - w ten sposób powstają unikatowe egzemplarze (OOAK, czyli one-of-a-kind), poszukiwane przez kolekcjonerów.

Tworzenie lalek stało się moją prawdziwą pasją, którą kontynuuję i rozwijam, stale doskonaląc warsztat i eksperymentując z nowymi materiałami i technikami. Wszystkiego nauczyłam się sama, metodą prób i błędów.

Ważny dla mnie jest fakt, iż lalki to przedmioty trójwymiarowe i można wejść z nimi w bezpośrednią interakcję, dotknąć, pobawić się, choć najczęściej nabywają je dorośli. Mają one bowiem moc budzenia "wewnętrznego dziecka" we wrażliwych ludziach w każdym wieku. Poruszają wyobraźnię, przywołują różne wspomnienia...

Każda z lalek jest inna, niepowtarzalna, zrobiona ręcznie od początku do końca. Każda ma swoją własną duszę i osobowość, ukazując jakiś aspekt człowieczej natury.

Można podzielić je na dwa typy: pierwszy to lalki fantazyjne - wymyślone od początku do końca; drugi zaś to portrety prawdziwych ludzi.

Praca nad jedną lalką trwa kilka tygodni. Zazwyczaj wszystko robię spontanicznie, nie szkicując wcześniej i nie planując niczego. Pozwalam dłoniom działać intuicyjnie. W wypadku lalek przedstawiających konkretne osoby ma się to oczywiście inaczej - robię je na podstawie fotografii. Gdy pracuję nad lalką portretową, poza uzyskaniem podobieństwa fizycznego modela zajmuje mnie przede wszystkim oddanie jego pogłębionego, syntetycznego psychologicznie wizerunku.

Prace moje są kolekcjonowane na całym świecie, a czasem, ku mej wielkiej radości, bywają wykorzystywane w teatrze i filmie. Emocjonalne reakcje oraz komentarze odbiorców moich lalek dodają mi twórczej energii do kolejnych wyzwań. Kocham swój zawód! :)

Przez wiele lat związana byłam z Krakowem. Teraz mieszkam i pracuję w Toruniu.

Zapraszam Państwa serdecznie do zapoznania się z moją twórczością.